اسپرینکلر

انواع اسپرینکر

اسپرینکلر

اختلاف اندک بین اسپرینکلر آتش نشانی از نوع آویز، ایستاده، دیواری و مخفی تأثیر زیادی در ایمنی زندگی دارد. نصب اسپرینکلر های جدید – یا جایگزینی سیستم های قدیمی – می تواند روند دشواری باشد و این در حالی است که انواع اسپرینکلرهای آتش شباهت زیادی به یکدیگر دارند اما بایستی بدانید که سرهای مختلف اسپرینکلرهای آتش برای محیط های مختلف و کاربردهای مختلف طراحی شده اند و نیاز به بررسی دقیق دارند.

همه اسپرینکلر های آتش نشانی یکی از چهار نوع آویز، ایستاده، دیواری یا مخفی است. در این مقاله، ما انواع اسپرینکلر ها را مرور می کنیم و نگاهی عمیق به ویژگی های متمایز ارائه شده در اسپرینکلرها توسط چند تولید کننده اصلی خواهیم داشت.

سرهای اسپرینکلر آتش چگونه کار می کنند؟

تقریباً همه اسپرینکلر های آتش نشانی از اجزای یکسانی تشکیل شده اند: یک مجموعه آب بندی یا “پلاگین” که از خروج آب جلوگیری می کند، یک عنصر حساس به حرارت که به اسپرینکلر اجازه می دهد تا در دمای مشخص، آب را تخلیه کند. یک انحراف دهنده که آب را به طور موثر توزیع می کند و یک بدنه. سر اسپرینکرهای آتش دارای قسمت های حساس به گرما هستند – درواقع مجهز به یک لامپ شیشه ای یا بالب – که باعث فعال شدن اسپرینکلر در دمای خاص می شود.

وقتی یک سر اسپرینکلر دارای یک لامپ شیشه ای باشد، آن لامپ معمولاً حاوی مایع پایه گلیسیرین است. هنگامی که هوای اطراف اسپرینکلر به دمای مشخصی رسید – غالباً 155F یا 200F (68C یا 93C) – مایع منبسط می شود که باعث شکستن شیشه می شود. سپس آبی که توسط بالب نگه داشته می شود، جریان پیدا می کند و به سمت گلگیر جریان می یابد و آن را در اتاق پراکنده می کند.

حباب شیشه ای اسپرینکلر های آتش نشانی متصل به سقف توسط اجزای فلزی انتهای آن که با آلیاژ حساس به حرارت در اسپرینکلر محکم شده است، نگه داشته می شود. در تتیجه، افزایش دما باعث ذوب شدن آلیاژ می شود و باعث می شود که عناصر فلزی از سر اسپرینکلر سقوط کرده و اسپرینکلر فعال شود.

اکثر اسپرینکلر های آتش نشانی در دو اندازه اصلی در دسترس هستند: 1/2 “(12.7 میلی متر) و 3/4” (19.3 میلی متر). مدل 1/2 “متداول ترین اندازه برای ساختمانهای اداری، هتلها و مدارس است. از طرف دیگر، از اسپرینکلر های 3/4” درصورت نیاز به مقدار بیشتری آب، استفاده می شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *